Nationaal Park Bosland met kinderen

Nationaal Park Bosland ligt net over de grens in Belgisch Limburg. Dit unieke gebied, gelegen tussen Lommel, Hechtel-Eksel, Pelt heeft allerlei (speel)mogelijkheden voor kinderen.

Wat is het Nationaal Park Bosland?

Nationaal Park Bosland is het grootste aaneengesloten bosgebied van Vlaanderen, met duizenden hectare aan natuur. Het heeft uitgestrekte dennenbossen, duinen, heidegebieden en vennen. Bosland is niet alleen gericht op natuurbehoud, maar ook op beleving: er zijn op verschillende plekken speelbossen en speurtochten te vinden. Het park draagt de slogan “Het grootste avonturenbos van Vlaanderen”.

Je vindt hier allerlei informatie over Park Bosland.

Overnachten bij Nationaal Park Bosland

Bungalow 6 Landal Park Eksel slaapkamer boven

Wij mochten bij Landal Park Eksel verblijven in Hechtel-Eksel, vanaf daar ben je op de fiets zo bij een van de plaatsen in het Nationaal Park Bosland. Een prachtig park met de binnenkant van de huisjes van hout.

Bekijk het park hier.

Met de kinderen doen in Nationaal Park Bosland

Bosland is helemaal gratis en goed bereikbaar met de auto. Er zijn meerdere parkeerplaatsen aan de rand van het gebied, dus op allerlei plekken genoeg gratis te spelen. Op sommige parkeerplekken is zelfs een wc aanwezig. Op veel plekken zijn er houten banken, open plekken en schaduwrijke hoekjes om te picknicken, dus kun je makkelijk je eigen eten en drinken meenemen.

Het Klankenbos

Het Klankenbos vonden wij echt fantastisch en het leukste uitje in de buurt! Het Klankenbos is een park in Pelt met achttien fysieke en virtuele klankinstallaties. Het is een museum, maar dan in de natuur en helemaal gratis te bezoeken! De plaats Pelt ligt dichtbij, dus hier kochten we een salade en wat te drinken en namen dat mee naar het Klankenbos waar je in het park allerlei plekjes vindt om rustig te zitten. Natuurlijk hebben we alles netjes weer opgeruimd, het zag er ook heel schoon uit allemaal! Toen wij er waren was toevallig ook net een festival met wedstrijd voor jonge muzikanten. We waren er in de avond en zagen wel veel mensen rondlopen, maar geen muziek. In het park zelf was het heel rustig, dus we konden alle kunstwerken goed bekijken en proberen.

In het park vind je ook allerlei beweegmomenten voor kinderen met een speurtocht op bordjes, maar de kunstinstallaties vonden we echt heel tof, dus hebben we vooral die bekeken. Je kunt ter plekke een app downloaden die je door het park leidt naar de installaties waar je dan ook van alles over de kunstenaar kunt lezen, heel interessant! Het is interactief, want de meeste installaties kun je zelf bedienen, zoals de radars die ervoor zorgen dat de bomen trillen. Je kunt een nummer bellen waarmee het aan gaat. Echt zo leuk en dus helemaal gratis, bijzonder!

Bekijk hier alle informatie over het Klankenbos.

Fietsen door de bomen

Een absolute topattractie is Fietsen door de Bomen in Hechtel-Eksel. Hier fiets je over een speciaal aangelegd fietspad dat je tot wel 10 meter hoog door de kruinen van de bomen voert! Het is veilig, indrukwekkend en geweldig voor gezinnen met kinderen die al kunnen fietsen. Vanaf Landal Eksel gaat een fietstocht van 20 km dat je hierlangs leidt.

Bekijk het hier.

Speelbossen in Nationaal Park Bosland

Er zijn twaalf speelbossen verspreid over Nationaal Park Bosland: Pijnven, In den Brand, Vlasmeer, De Winner, Holven, Heesakkerheide, Sahara en Kattenbos. We hebben er een aantal bezocht.

Speelbos Pijnven

Bij de fietstocht van 20 km kwamen we langs speelbos Pijnven. Hier vind je in het bos op verschillende plaatsen speelplekken. Het is wel even zoeken als je in het park bent, maar hier en daar vind je een bord met de route. Hier mag je van de paden afwijken om te spelen in het bos. Aan het speelbos vertrekt ook de Bosbewonersroute: een speelse wandeling waar je onderweg houten dieren tegenkomt. Zij vertellen kinderen via leuke opdrachten van alles over de bewoners van het bos.

Resterheide

Resterheide heeft drie verschillende kinderwandelingen. Op het Bosleerpad of Reigerpad (5 km) leren de kinderen alles over het leven in het bos en het water. Je komt dan 14 elementen tegen zoals een boomtelefoon en reuzenxylofoon. De eekhoorntjeskronkel (0,5 km) leidt naar een avontuurlijk hindernissenparcours. Het lieveheersbeestjespad (2,5 km) is een verkorte route voor buggy’s.

Onze dochter en ik reden hier met z’n tweetjes naartoe op de fiets. We lazen dat er ook een speurtocht te koop was bij het naastgelegen cafeetje. Voor €6,- kregen we een mapje met meerdere speurtochten van verschillende speelbossen. Er had ook een kompas bij moeten zitten, maar die miste helaas. Ik denk dat je dan toch beter de speurtochten vooraf bij een van de gemeentelijke toeristische kantoren kunt kopen.

Helaas begon het net te regenen toen wij er waren, dus hebben we de speurtocht niet af kunnen maken. Bij de vijver vooraan het speelbos mag je vissen.

Sahara

De Lommelse Sahara is een enorme zandvlakte met water waar je niet in mag zwemmen, maar wel heerlijk kunt wandelen. Vanaf de parkeerplaats moet je een stukje lopen naar dit unieke natuurgebied, maar aan de rand vind je uniek speelbos, waar je vrij van de paden mag afdwalen om volop te ravotten. Hier vind je ook een leuke slang om in te spelen.

Je vindt aan de rand van het bos ook kunstwerken van Will Beckers, twee wilgenhutten, een 25 meter lange tunnel, een stepping stone-pad, een natuurlijk speelveld en een ringwerp- en balspel.

Er zijn allerlei wandelingen te maken vanaf de Sahara, waarbij je langs een gigantische uitkijktoren komt. Wij zijn bij de zandverstuiving gebleven voor een korte wandeling met onze kinderen.

Je vindt alle informatie, routes en tips op de officiële website: www.bosland.be. Daar kun je ook kant-en-klare wandelroutes bekijken waar je het beste kunt starten met (jonge) kinderen.

Affiliate: Dit artikel bevat affiliate links. Als je iets koopt, ontvangen wij mogelijk een commissie zonder extra kosten voor jou.

Foto van auteur

Maike Douglas-Westland

Plaats een reactie